III Jarmark Wiosenny

Festyny i lokalne jarmarki stają się już tradycją życia społecznego sudeckich miejscowości. Są ważnym elementem integracji społeczno-kulturowej mieszkańców. Stanowią też swoistą galerię prezentacji działalności różnorodnych instytucji i organizacji podaną publiczności w sposób spontaniczny i szczery. W pięknej aurze sobotniego popołudnia 19 maja odbyła się już trzecia edycja Jarmarku Wiosennego, którego organizatorami byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa, Zespół Szkół nr 1 w Jugowie, Koło Gospodyń Wiejskich „Jugowianki”, Klub Seniora „Wrzos” oraz sołectwo Jugów.

Z samego rana zaczęły się się kształtować na boisku miejscowej szkoły zręby festynowego miasteczka. Licznie przybyłą na jarmark publiczność powitali organizatorzy w osobach Pani Marzeny Sarysz- prezesa stowarzyszenia oraz jej zastępcy Pana Przemysława Burnosa. W towarzystwie Pani Wójt-Adrianny Mierzejewskiej uroczyście otworzyli trzecią edycję jarmarku. W podziękowaniu za wsparcie członkowie SPJ wręczyli pani Wójt stowarzyszeniową koszulkę.

Fot. Grzegorz Matulewicz, relacja: Zbigniew Babiak i Marzena Oleksy-Sarysz

Pan Przemek kolejny raz w ciągu dnia zmienił skórę zamieniając się w rasowego wodzireja regulującego tempo wydarzeń i emocje występujących artystów. Przygotowany program artystyczny był bardzo różnorodny zarówno w formie jak i treści. Każdy z występujących starał się dynamiką i scenografią oczarować żywo reagującą publiczność. Swoje programy artystyczne przedstawili: Klub Seniora”Wrzos”:

Koła Gospodyń Wiejskich z Krajanowa:

Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawki Średniej:

Koło Gospodyń Wiejskich „Jugowianki”:

Uczniowie z Zespół Szkół nr 1, a dokładniej grupa teatralna „Frajda” prowadzona przez panią Barbarę Kalitowską przedstawiła bardzo ciekawe przedstawienie pt. ” O Tadku Niejadku, Babci i Dziadku”:

Kwartet wokalno – instrumentalny p. Myćki przedstawił kilka swoich utworów:

Piosenki turystyczne zaprezentowały uczennice p. Joanny Blachy:

Przedszkolaki z Jugowa również zaprezentowały się na jarmarku 🙂 Miło było posłuchać piosenki i wierszyka o wiośnie w wykonaniu najmłodszych:

Stowarzyszenie na tę uroczystość przygotowało spektakl o Rumcajsie, wiosenną piosenkę oraz mini zumbę z pomocą pani Agnieszki Barańskiej 🙂

Na Jarmark, prosto z meczu (który wygrali 6 – 1 z Piast Nowa Ruda) przyjechała drużyna LZS Kalenica. Zwycięska grupa pokazała się wszystkim na scenie i zaprosiła na sobotni mecz. Wystarczy jeden punkt, żeby Kalenica zakończyła sezon na pierwszym miejscu w tabeli.
Trzymamy kciuki – również za Zuzię Walczak, która została powołana przez samego Bońka na mecz w reprezentacji Polski:-) Gratulujemy Elżbiecie i Robertowi Sypień za stworzenie super drużyny.

Występy sceniczne wzbogaciła plenerowa wystawa prac plastycznych zrealizowanych grupowo podczas zajęć świetlicowych w stowarzyszeniu oraz konkurs publiczności na najpiękniejszy prezentowany obraz. Wyróżnienie zdobyła praca ” Samochód w pędzie”, którego autorem jest  7 letni Igor. III miejsce zdobyła Jola za prace przedstawiająca „Zachód słońca na morzem”, II miejsce zajęły: Alicja i Weronika za pracę „Iskrząca zima”. Praca która zajęła I miejsce zdobyła serca największej ilości głosujących uczestników jarmarku i była to praca grupowa pt.:”Wiosenna łąka”. Autorami pracy są: Dominika, Emilka, Oliwia oraz Justynka. Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy 🙂

   

Licznie rozstawione kramy i stoiska oferowały wymyślne ciasta i inne słodkości, a dla powagi żołądka można było skosztować pierogów lub autorskich serów.

Na dzieci czekało sporo atrakcji. Malowanie twarzy, trening piłki nożnej, stoisko z zabawkami oraz zjeżdżalnia i gokarty z Parku Rozrywki z Kudowy Zdrój

 

Opiekunem medialnym jarmarku był tygodnik ”Noworudzianin”. Oferentami kulinarnych frykasów byli organizatorzy oraz  jego partnerzy imprezy  oraz lokalni producenci. Stronę rozrywkową stołu biesiadnego zapewnili akredytowani goście oraz wsparcie Pani Wójt i Urzędu Gminy. W centrum uwagi widowni były oczywiście występy dzieci, które wymagały z ich strony odwagi, długich i żmudnych przygotowań oraz cierpliwego wsparcia mentorów artystycznych i rodziców. Niektóre z nich były świetne i autorskie. Seniorzy przedstawili remedium na niedoskonałości wiekowe. Sztuka jest nie tylko językiem komunikacji pokoleń ale także wspaniałym narzędziem socjologiczno – twórczym.

Organizacja jarmarku  była dużym wyzwaniem logistycznym i wymagała integracji działania wielu lokalnych instytucji i organizacji. Specjalne podziękowania należą się bezinteresownym  sympatykom stowarzyszenia, którzy przyszli pomóc, tak jak umieją z poczucia przynależności do małej ojczyzny.

Dodaj komentarz