Pisanki – gęsie wydmuszki

Coroczną tradycją zajęć świetlicowych w okresach świątecznych jest organizowanie warsztatów rękodzieła artystycznego. Tradycje i obrzędy wielkanocne w dziejach kultury materialnej Słowian są bardzo bogate i chociaż zasadniczo odnoszą się do rytuałów powitania odradzającego się życia, zostały w procesie historycznym zasymilowane z tradycjami religijnymi świąt wielkanocnych.

Pani Ania – animatorka warsztatów – zaprezentowała młodzieży kosz jajecznych wydmuszek. Były w nim budzące respekt jaja strusia afrykańskiego, a także nakrapiane „maleństwa” przepiórki. Położone na stole subtelnie wykonane pisanki stanowiły wzorzec dla dzieci do kopiowania, ale przede wszystkim do szukania własnych pomysłów na ozdobienie gęsiego jaja.

Uczestnicy warsztatów przyjęli zróżnicowane techniki wykonania zadania i dość swobodną paletę kolorystyczną. Szczęśliwie były to kolory oddające barwy wiosny. Były wprawdzie pojedyncze przypadki pomylenia pisanki z bombką, ale jest to wina fascynacji brokatem. Pani Marzena również wcieliła się w rolę „ludowej artystki” wspomagając nie tylko córkę, ale tworząc cierpliwie osobiste pisanki. Ukończone i wysuszone prace dzieci zostały przez Panią Anię ozdobione brokatem, wstążkami i świąteczną dedykacją.

         

Dodaj komentarz