Sztuka malarstwa witrażowego

W dawnych czasach  barwienie szkła było tajemnicą nielicznych mistrzów a witraże wypełniały otwory okienne  niewielu budowli będąc symbolem bogactwa i znaczenia fundatora. Współczesne media plastyczne zaowocowały pojawieniem się farb witrażowych, które kolorystycznie i strukturalnie naśladują technikę witrażu choć nie mają z nią wiele wspólnego.

Ostatnie czwartkowe spotkanie było poligonem na którym testowano farby witrażowe. Bardzo wysoka temperatura tego dnia spowodowała naturalne erupcje farb, które trzeba było schłodzić w lodówce. Zadaniem dzieci było pokolorowanie gotowych kompozycji przygotowanych przez naszą nieoceniona wolontariuszkę – Alicję, oraz przez panie: Basię i Marzenę.

Brak odpowiedniego doświadczenia i oporność farby powodowała małe niespodzianki. Siła fizyczna kilku artystów zdetonowała nadmierną ilość farby na wykonywane prace. Zrealizowane prace wyróżniły się estetyką  i mozaiką kolorystyczną. Podsuszone suszarką do włosów i oprawione w ramki są miłym podarunkiem dla rodziców a szczególnie tatusiów w kontekście Dnia Ojca.

Warsztaty filmowe Pana Piotra zaiskrzyły wydarzeniem artystycznym. Pan Piotr z nieodłączną asystentką – Agnieszką wystąpił w roli aktora w scence rodzajowej, a w roli operatora kamery zadebiutowała wspomniana już Alicja.

Dodaj komentarz