Tradycja warsztatów bożonarodzeniowych

Przyjazd Pani Ani z Srebrnej Góry do Jugowa jest symbolicznym znakiem rozpoczęcia przygotowań do świąt. Czasami jednak wizyta  mistrzyni szklanych perełek, niczym przysłowia ludowe, przynosi zmianę pogody. Definitywny koniec jesieni i zbliżającą się szybkimi krokami zimę, której powiew rzeczywiście zawitał.

Pani Ania od kilku lat prowadzi w świetlicy stowarzyszenia zajęcia, na których uczy dzieci precyzyjnej sztuki zdobienia kolorowych szklanych kul. Wykonywanie starannego rysunku pędzlem na owalnym i kolorowym podłożu jest sporym wyzwaniem dla młodzieży szczególnie w przypadku realistycznego tematu. Zademonstrowane prace Pani Ani iskrzyły soczystością kolorów i dokładnością rysunku.

Niespodziewanymi uczestnikami i miłymi, twórczymi gośćmi warsztatów była Pani Wójt – Adrianna Mierzejewska oraz Pan Ryszard Czerewaty. Po krótkim i rzeczowym instruktażu w rytmie delikatnej muzyki przystąpiono do autorskich bombkowych wyczynów. Nasi goście cierpliwie i bardzo starannie realizowali swoje wizje podnosząc ambicje dzieci. Niektóre z nich były na tyle duże, że doprowadziły do kryzysu twórczego i łez w oczach.

Uśmiech powrócił na twarze wątpiących kiedy na stołach pojawiły się różnorodne dodatki i uwielbiany brokat. Po bardzo ciepłym i serdecznym  pożegnaniu gości, dodajmy uzdolnionych, Pani Ania i pani Marzena niezmordowanie zdobiły prace dzieci wyszukanymi napisami i brokatowaniem. Pani Monika w pocie czoła  pakowała i podpisywała ukończone prace, które za miesiąc ozdobią choinkę lub stroik w domach naszych podopiecznych. Będą wspomnieniem kolejnego spotkania z tradycją stowarzyszenia ale i  oceną rozwoju własnych umiejętności „bombkarza”.

Relacja i fot. Zbigniew Babiak

fot. Marzena Oleksy-Sarysz

Dodaj komentarz