Turystyczna pielgrzymka przez dwie wieże

Relacja z kolejnych turystycznych wojaży Diamenciarzy Muflona, zatytułowana tak wieloznacznie, sugeruje wybór trasy niezwykłej z elementami religijnego mistycyzmu.

Góra Świętej Anny i Wszystkich Świętych to wzgórza  wprawdzie o niewielkiej wysokości nad poziomem morza ale oferujące wspaniałe panoramy ziemi noworudzkiej oraz Sudetów – od Śnieżki po Śnieżnik Kłodzki. Ozdobione pięknymi wieżami widokowymi oraz drogami dla zmotoryzowanych turystów są ulubionymi miejscami sobotnich rodzinnych pikników.

Po reformacji i wojnie trzydziestoletniej, epidemiach cholery i głodu zaznaczył się na obszarze Śląska i ziemi kłodzkiej rozwój w różnorodnej formie kultu świętych głównie maryjnego. Powstały na obu szczytach kaplice, a góra Świętej Anny stała się znanym powszechnie miejscem pielgrzymek i odpustów. Z czasem ścieżki pątnicze przybrały charakter kalwarii.

Nasza wycieczka podążała tropami i zabytkami tych wydarzeń. Miała również wymiar topograficzny – poznawanie niezwykłego i bardzo skomplikowanego różnymi czynnikami środowiskowymi położenia Nowe Rudy. Klarowne powietrze sobotniego poranka odkrywało spod stoków Krępca imponujące krajobrazy Doliny Ścinawki i Włodzicy na tle  stożkowatych Gór Suchych i poziomych „stołów” piaskowcowych Ścian czyli Gór Stołowych.

Mijane pejzaże wzbogacały łany nieskoszonych łąk. Idylla się skończyła w momencie krótkich ale treściwych podejść w pełnym południowym słońcu. Rozsiane po zboczach i dolinach nieliczne domostwa Bieganowa – najmniejszej wioski gminy noworudzkiej urzekają położeniem, a z drugiej strony budzą skojarzenia z odludna wyspą zamieszkałą przez współczesnych Robinsonów.

Kolor promieni słonecznych nieopatrznie wyznaczył barwę trzech diamentów, które podarowano zgrzanym wędrowcom ze smakowitą zakąską na szczycie Góry Wszystkich Świętych. Apetyt dopisywał wszystkim uczestnikom i nie był związany tylko ze stroną kulinarna. Ciche rozmowy i ukradkowe spojrzenia na pęczniejące woreczki rywali z diamentami w pełni obrazują znane powiedzenie: „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

Fot. Zbigniew Babiak

 

Fot. Dawid Sarysz

           

Wyprawę opisał nasz przewodnik i współtwórca wakacyjnego projektu – pan Zbigniew Babiak 🙂

One thought on “Turystyczna pielgrzymka przez dwie wieże

Dodaj komentarz