Realizm, futurystyka okraszona humoreską rysunkową

Warsztaty dla dzieci na Świetlicy profilaktyczno – wychowawczej w Jugowie, a prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych. I tak 7 i 11 września zajęcia poprowadził pan Zbigniew Babiak. Na „stowarzyszeniowe dzieciaczki” czekają też nowe gry i zabawy.

Warsztaty plastyczne rozpoczęliśmy „nieśmiertelnym” tematem wspomnień wakacyjnych. W kompozycjach dzieci zdecydowanie dominowało morze. Trzeba było dużego wysiłku, żeby zmienić dość stereotypowe podejście do tematu – statyczny obraz wody, plaży i jednolitego kolorystycznie nieba. A przecież to dynamiczne żywioły. Nie czas na błogie plażowe lenistwo, które ogarnęło młodych adeptów sztuki.

Kilka dosadnych spostrzeżeń skorygowało sposób myślenia o krajobrazie morskim. Zmniejszyła się ilość rzeczy w kompozycjach, fale i pędzące po niebie chmury ożywiły prace, zróżnicowane akcenty kolorystyczne wydobyły urok morza zakodowany w wakacyjnych wspomnieniach dzieci.Stworzenie nowego obrazu, czegoś nowego jest w dzisiejszych czasach dla artysty czymś arcytrudnym.

Tematyka kosmity programowo wymaga wyzbycia się wszelkich obrazów i wiedzy, które ograniczają  ludzką wyobraźnie.
Nie udało się ustrzec medialnych powieleń lecz poziom zaangażowania i zrealizowanych prac był wysoki i efektowny szczególnie u młodszych dzieci.                           Największym powodzeniem cieszyła się antropomorfizacja znanych owoców i warzyw w formie rysunkowej zabawy plastycznej. Salwy śmiechu kwitowały co celniejsze rysunki ukazujące cechy i sparodiowany wygląd konsumowanych owocowych i warzywnych łakoci.

Dodaj komentarz