Warsztaty sztuki kreatywnej – Łapacze snów

W dniu wczorajszym, tj. 5 września, w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa rozpoczęliśmy nowy cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Warsztaty poprowadziła pani Ewa Chełminiak. Pani Ewa na co dzień zajmuje się szyciem przepięknych ubranek dla dzieci. Zapraszamy na Jej stronę internetową na facebooku.

Tematem warsztatów był – „Łapacz snów”

Cóż to takiego? Otóż Łapacz snów był niegdyś amuletem niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej. Składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody i łapacze trójwymiarowe. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony jest zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne. Łapacze snów zwykle wieszane były nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń niektórych plemion, sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne mary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taki sen miał łapać się w sieć i spływać po piórach.

Współcześnie rodzice wieszają łapacze snów jako mające przynosić szczęście amulety np. w pokojach dziecięcych lub na lusterkach wstecznych w samochodach.

Dzieci na warsztatach zrobiły przepiękne łapacze snów, które wzięły do swoich domów. Zresztą zobaczcie sami 🙂 Poniżej fotorelacja.

Na kolejne warsztaty zapraszamy 8 września na godzinę 15.00. Do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz