klocki hamulcowE

Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe? - Doradzamy

Wymiana klocków hamulcowych to elementarna procedura, przed którą stoi każdy właściciel samochodu. Rzadko kiedy kierowcy uważają, że to coś ważnego. Będąc integralną częścią układu hamulcowego, tak czytaj więcej »

pompa ciepła cwu

Ogrzewanie domu

Dom można ogrzewać na wiele sposobów. Jednak nie wszędzie dzisiaj dostaniemy zgodę na to żeby zasilać nasze piece eko groszkiem czy drzewem. Bywają takie miejsca, które wymagają nowocześniejszych rozw czytaj więcej »

DRUKOWANIE Ulotek

Drukowanie ulotek - o czym warto pamiętać?

Ulotki stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Jeżeli w ulotce zawrzemy wszelkie ważne informacje dotyczące oferowanego czytaj więcej »

Program ochrony środowiskA

Program ochrony środowiska

Problemy środowiskowe, z którymi zmaga się dzisiaj nasza planeta Problemy związane z ochroną środowiska w Polsce z każdym rokiem stają się coraz poważniejsze i bardziej rozległe, dlatego też tak ważn czytaj więcej »

Kartony tekturowe RZESZóW

Klasyczna propozycja

W biznesie na pewno możemy liczyć na różnorodne podejście. Są inwestorzy, którzy będą się koncentrować na wariantach nowoczesnych, ale też wielu jest doświadczonych fachowców polegających na klasyce czytaj więcej »

Odwodnienia liniowe

Kompleks amatora

Są inwestorzy, którzy nie mogą się przyzwyczaić do popełniania błędów. Jeżeli jednak ktoś funkcjonuje w jakiejś branży budowlanej albo innej bardzo skomplikowanej od dłuższego czasu to doskonale wie, czytaj więcej »

ADWOKAT krosno

Adwokat w sądzie

Jeśli ktoś ma kapoty z prawem to trzeba będzie jakoś sobie z tym poradzić. Oczywiście nie tylko my musimy mieć konflikt z prawem, ale ktoś mógł nam coś zniszczyć albo grozić i wtedy potrzebny nam będ czytaj więcej »

garaże blaszane Lublin

Garaż blaszany a definicja oczekiwań

Coraz więcej osób przekonuje się, że garaże blaszane są bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż garaż blaszany to raczej ogólne pojęcie. Są różne garaże blaszane. Moim zdan czytaj więcej »

radca PRAWNY Szczecin

Kim jest radca prawny?

Znam wiele osób, które słyszały o kimś takim jak radca prawny, ale nie wiedzą kim ktoś taki jest. Jak jest z Wami? Wiecie kim jest czy może rzeczywistość przedstawia się w zupełnie inny, co by nie m czytaj więcej »

pożywne śniadanie

Wartościowe śniadanie

Rozpoczęcie dnia od wartościowego śniadania to podstawa. Dzięki temu, że zostanie przez nas zjedzone rano, będziemy mogli cieszyć się z tego, że będziemy mieli tak dużo energii na resztę dnia. Zdecy czytaj więcej »

 

Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe? - Doradzamy

klocki hamulcowe

Wymiana klocków hamulcowych to elementarna procedura, przed którą stoi każdy właściciel samochodu. Rzadko kiedy kierowcy uważają, że https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe klocki hamulcowE to coś ważnego. Będąc integralną częścią układu hamulcowego, tak jak i każda jego część wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i jego otoczenia. Jak zatem odpowiednio wybrać klocki hamulcowe dla własnego samochodu?

Dlaczego należy wybrać odpowiednie klocki hamulcowe – Co od tego zależy?

Najważniejszymi częściami w układzie hamulcowym samochodu są klocki hamulcowe i tarcze. Ich skuteczność i trwałość bezpośrednio zależy od tego, jak prawidłowo zostały do siebie dopasowane. Rozważmy prosty przykład: mamy samochód kupiony w salonie z fabrycznymi tarczami hamulcowymi i klocki będą wymieniane po raz pierwszy.

Przed wymianą hamulce działały idealnie i nie było żadnych objawów sugerujących problemy układu hamulcowego, ale po wymianie klocków pojawiły się nietypowe dźwięki, a droga hamowania znacznie się wydłużyła. Brzmi znajomo? Tanio kupione klocki, często chińskich, nieznanych marek po kilku tysiącach kilometrów zaczną niszczyć nie tylko tarcze hamulcowe, ale cały układ hamowania w samochodzie, głównie dzięki nierównomiernemu zużywaniu i słabej jakości materiałów.

W każdej powodującej tarcie części samochodu jedna część musi zużywać się szybciej niż druga, aby droższa część działała dłużej. Kiepskiej jakości klocek wykonany ze słabych materiałów ciernych nie ściera się, ale ociera o tarcze dosłownie jak kamień, pozostawiając nie tylko bruzdy, jak na pługu w ogrodzie, ale i nagrzewając go do 400-500˚C.

Oczywiście, przegrzana tarcza ugina się, a podczas hamowania pojawia się wyczuwalne „uderzenie”, które doprowadzi koniec końców do pęknięcia tarczy i niedziałającego układu hamowania.

Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?

Każdy kupował kiedyś klocki, jak to zwykle wygląda? Przychodzimy do sklepu samochodowego, pytamy o tańszy lub droższy model, wybieramy coś pomiędzy i wychodzimy bez otwierania pudełka. Ponieważ praktycznie wszyscy to robią, nie oznacza, że jest to dobre działanie. Decydując się na odpowiednie klocki hamulcowe, chociażby podczas przeglądania ofert online, warto zatrzymać się przy ich rodzajach związanych z technikami produkcji. Mowa tu m.in. o:

Modele fabryczne – czyli te, które umieszczane są na oryginalnych liniach montażowych (OE lub OEM). Najlepsze pod względem jakości klocki hamulcowe to właśnie oryginalne modele fabryczne;

Aftermarket – części podobne pod względem jakości do modeli fabrycznych, jednakże zostały odsunięte z linii montażowej, np. przez widoczne różnice w detalach;

Tanie eksportowe klocki – produkty z najtańszej półki, wykonane z niebezpiecznych, nietrwałych materiałów. Mogą one być dowolnej jakości, dlatego nie powinniśmy ich używać.

Zalecenia dotyczące zakupu i eksploatacji klocków hamulcowych

Decydując się na wybór odpowiednich klocków hamulcowych, powinniśmy przede wszystkim dobierać je na podstawie kompatybilności z tarczami hamulcowymi, aktualnym stylem jazdy, czy tego, z jakich materiałów zostały wykonane.

Półmetaliczne dla przykładu, nadają się do codziennego użytku.

dobre klocki hamulcowe

Jednakże pod zwielokrotnionym obciążeniem ich wydajność spada, ustępując miejsca modelom organicznym, metalicznym, czy ceramicznym, które cechują się wytrzymałością na ekstremalne temperatury, kompatybilnością z niemal każdym modelem samochodu, czy wysoką wydajnością przez cały cykl ścierania.

Wybór odpowiedniego materiału powinien być podyktowany ww. czynnikami. Dlaczego? Klocki hamulcowe wykonane z ceramiki nie nadają się do codziennej jazdy, głównie ze względu na to, iż zostały one stworzone do pracy w wysokich temperaturach i dużych obciążeniach. Metaliczne zaś nadają się do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, gdy półmetaliczne i organiczne nadadzą się jako uniwersalne materiały, dobre na większość okazji.

Klocki hamulcowe i ich odpowiedni wybór

Jak widać, do wyboru i wymiany klocków należy podchodzić niezwykle odpowiedzialnie. Nie warto tutaj oszczędzać, próbując uprościć sobie zadanie. Oszczędności mogą przerodzić się nie tylko w poważniejsze wydatki, ale także w wypadek, którego skutków nikt z góry nie jest w stanie przewidzieć. Co więcej, warto rozgryźć, jaki rodzaj klocków hamulcowych najlepiej odpowiada układowi hamowania i danemu modelowi samochodu, aby jak najlepiej spełniał swoje powinności na drodze.