Jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe? - Doradzamy
Wymiana klocków hamulcowych to elementarna procedura, przed którą stoi każdy właściciel samochodu. Rzadko kiedy kierowcy uważają, że https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe klocki hamulcowe to coś ważnego. Będąc integralną częścią układu hamulcowego, tak jak i każda jego część wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i jego otoczenia. Jak zatem odpowiednio wybrać klocki hamulcowe dla własnego samochodu?
Dlaczego należy wybrać odpowiednie klocki hamulcowe – Co od tego zależy?
Najważniejszymi częściami w układzie hamulcowym samochodu są klocki hamulcowe i tarcze. Ich skuteczność i trwałość bezpośrednio zależy od tego, jak prawidłowo zostały do siebie dopasowane. Rozważmy prosty przykład: mamy samochód kupiony w salonie z fabrycznymi tarczami hamulcowymi i klocki będą wymieniane po raz pierwszy.
Przed wymianą hamulce działały idealnie i nie było żadnych objawów sugerujących problemy układu hamulcowego, ale po wymianie klocków pojawiły się nietypowe dźwięki, a droga hamowania znacznie się wydłużyła. Brzmi znajomo? Tanio kupione klocki, często chińskich, nieznanych marek po kilku tysiącach kilometrów zaczną niszczyć nie tylko tarcze hamulcowe, ale cały układ hamowania w samochodzie, głównie dzięki nierównomiernemu zużywaniu i słabej jakości materiałów.
W każdej powodującej tarcie części samochodu jedna część musi zużywać się szybciej niż druga, aby droższa część działała dłużej. Kiepskiej jakości klocek wykonany ze słabych materiałów ciernych nie ściera się, ale ociera o tarcze dosłownie jak kamień, pozostawiając nie tylko bruzdy, jak na pługu w ogrodzie, ale i nagrzewając go do 400-500˚C.
Oczywiście, przegrzana tarcza ugina się, a podczas hamowania pojawia się wyczuwalne „uderzenie”, które doprowadzi koniec końców do pęknięcia tarczy i niedziałającego układu hamowania.
Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?
Każdy kupował kiedyś klocki, jak to zwykle wygląda? Przychodzimy do sklepu samochodowego, pytamy o tańszy lub droższy model, wybieramy coś pomiędzy i wychodzimy bez otwierania pudełka. Ponieważ praktycznie wszyscy to robią, nie oznacza, że jest to dobre działanie. Decydując się na odpowiednie klocki hamulcowe, chociażby podczas przeglądania ofert online, warto zatrzymać się przy ich rodzajach związanych z technikami produkcji. Mowa tu m.in. o:
Modele fabryczne – czyli te, które umieszczane są na oryginalnych liniach montażowych (OE lub OEM). Najlepsze pod względem jakości klocki hamulcowe to właśnie oryginalne modele fabryczne;
Aftermarket – części podobne pod względem jakości do modeli fabrycznych, jednakże zostały odsunięte z linii montażowej, np. przez widoczne różnice w detalach;
Tanie eksportowe klocki – produkty z najtańszej półki, wykonane z niebezpiecznych, nietrwałych materiałów. Mogą one być dowolnej jakości, dlatego nie powinniśmy ich używać.
Zalecenia dotyczące zakupu i eksploatacji klocków hamulcowych
Decydując się na wybór odpowiednich klocków hamulcowych, powinniśmy przede wszystkim dobierać je na podstawie kompatybilności z tarczami hamulcowymi, aktualnym stylem jazdy, czy tego, z jakich materiałów zostały wykonane.
Półmetaliczne dla przykładu, nadają się do codziennego użytku.

Jednakże pod zwielokrotnionym obciążeniem ich wydajność spada, ustępując miejsca modelom organicznym, metalicznym, czy ceramicznym, które cechują się wytrzymałością na ekstremalne temperatury, kompatybilnością z niemal każdym modelem samochodu, czy wysoką wydajnością przez cały cykl ścierania.
Wybór odpowiedniego materiału powinien być podyktowany ww. czynnikami. Dlaczego? Klocki hamulcowe wykonane z ceramiki nie nadają się do codziennej jazdy, głównie ze względu na to, iż zostały one stworzone do pracy w wysokich temperaturach i dużych obciążeniach. Metaliczne zaś nadają się do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, gdy półmetaliczne i organiczne nadadzą się jako uniwersalne materiały, dobre na większość okazji.
Klocki hamulcowe i ich odpowiedni wybór
Jak widać, do wyboru i wymiany klocków należy podchodzić niezwykle odpowiedzialnie. Nie warto tutaj oszczędzać, próbując uprościć sobie zadanie. Oszczędności mogą przerodzić się nie tylko w poważniejsze wydatki, ale także w wypadek, którego skutków nikt z góry nie jest w stanie przewidzieć. Co więcej, warto rozgryźć, jaki rodzaj klocków hamulcowych najlepiej odpowiada układowi hamowania i danemu modelowi samochodu, aby jak najlepiej spełniał swoje powinności na drodze.